Главная Новости

Список парків України

Опубликовано: 20.06.2022

Журавлівський гідропаркСтаніслав Щенсний Потоцький завдяки своєму політичному вибору увійшов в історію як один із найбільших антигероїв і зрадників країни. Спадкоємець знатного роду завдяки спадку, отриманому від батька, міг користуватися титулом найбагатшого магната Речі Посполитої. Його стан та вплив були величезні, він володів кількома десятками міст та кількома сотнями сіл. у місті він побудував чудовий палац у стилі класицизму, оточений ландшафтним садом. Саме там, залишивши Кристинополь, він розмістив центр своїх прикордонних маєтків. Однак Тульчинський сад не відповідав важливості закладу, збудованого під Уманню наприкінці XVIII століття.

Парк Зоф'ювка був найкрасивішим подарунком Щенсного Потоцького його третій дружині - гречанці Зофії Главані. Дружина Потоцького, в захваті від «Аркадії поблизу Неборова» Олени Радзівілової, яку вона відвідала в липні 1795 року, хотіла мати такий самий парк у місті, де подружжя мало купити маєток. Кримські плани так і не були реалізовані, але ідея була успішно реалізована під Уманню.

На ділянці, розташованій у яру річки Каменки, починаючи з 1796 року, почалося створення садового планування. Перший проект мав провести дорогу до давно відомого мешканців Умані джерела, розташованого на краю яру. Підрядником дороги, прикрашеної клумбами і клумбами, був - пов'язаний родинними узами з маєтком Потоцьких у місті, а також із самим магнатом - військовий та будівельний інженер та архітектор Людвік Метцель (1764-1848). Він був будівельником і, ймовірно, значною мірою проектувальником Зофіївки. Завдяки військовій підготовці він мав знання в галузі геодезії та гідравліки і, ймовірно, міг черпати свої ідеї для створення ландшафту з садів Італії та Німеччини, які він відвідував раніше. Як ми знаємо з його листів до Софії Потоцької, він теж шукав натхнення на околицях — 1789 року він відвідав Бялську православну церкву, де захопився красою Олександрії — палацовим парком Браницьких.

Опис планування парку Зоф'ювка

Одеський ботанічний садТериторія, на якій був створений парк Зоф'ювка, спочатку була майже безлісою, а вздовж русла річки Каменки лежали купи покритих мохом гранітних валунів. Отже, робота Метцеля у тому, щоб змінити топографію існуючої місцевості. Інженер створив продуману гідрологічну систему, яка раціонально використовувала невелику кількість води, що подається річкою. Основним елементом проекту стали дві великі, штучні водоймища (Верхня і Нижня), з'єднаних підземним каналом, яким і донині плавають човни з туристами. Скельні печери та уламки утворилися з величезних кам'яних блоків.

Територія, на якій був створений парк Зоф'ювка, спочатку була майже безлісою, а вздовж русла річки Каменки лежали купи покритих мохом гранітних валунів. Отже, робота Метцеля у тому, щоб змінити топографію існуючої місцевості. Інженер створив продуману гідрологічну систему, яка раціонально використовувала невелику кількість води, що подається річкою. Основним елементом проекту стали дві великі, штучні водоймища (Верхня і Нижня), з'єднаних підземним каналом, яким і донині плавають човни з туристами. Скельні печери та уламки утворилися з величезних кам'яних блоків.

У районі Зоф'ювки зведено кілька десятків різних творів паркової архітектури. Під час прогулянки можна зупинитися біля однієї з дерев'яних альтанок, відвідати штучні гроти або зупинитися на площі Зебрань, створеній у закруті Нижнього ставка, звідки відкривається чудовий краєвид на Великий водоспад. Флора Зофіувки складалася з сосен, каштанів та італійських тополь, а також більш екзотичних видів, привезених з Туреччини та Єгипту. Завдяки буйній та мальовничо розташованій рослинності все місце справляло враження натуралістичного, романтичного парку.

Масштаб проекту ілюструється кількістю людей, які працювали над його реалізацією. Якось це була навіть тисяча селян. З іншого боку, витрати становили суму, яка на той час оцінювалася майже у 20 мільйонів доларів. Спочатку скульптурний декор саду не особливо вражав, але згодом на його території почали з'являтися нові й нові фігури. Вже наприкінці 1830-х років у звітах відвідувачів згадується «велика кількість дорогих статуй». Серед них є зображення божеств та бюсти античних філософів.

Після смерті Станіслава Щенсного Потоцького у 1805 році роботи у місті сповільнилися. Сім'я магната була зайнята суперечками про його спадщину, і Метцель в 1806 покинув маєток і поїхав у місті. Зоф'я теж втратила інтерес до парку. Як наслідок, деякі плани щодо його облаштування не були реалізовані, наприклад будівництво усипальниці Щенсни у вигляді піраміди або обеліска на честь Софії.

Зофювський парк під керуванням Росії

У наступні роки парк переходив з рук до рук, докладніше ознайомитися список парків України, мінялися власники, імена та національності. Ще 1808 року Софія Потоцька намагалася продати його цареві Олександру I. Однак тоді її пропозиція не зустріла інтересу. Цар відвідав Зоф'ювку лише 1820 року, під час свого перебування у місті. З цієї нагоди на Нижньому ставку був зведений дерев'яний павільйон, що отримав назву Сільський. Після смерті Зофії Потоцької у 1822 році Зоф'ювку успадкував її син Олександр Потоцький. З його ініціативи в саду з'явилися статуї Тадеуша Костюшка та князя Юзефа Понятовського. Патріотична позиція Олександра під час Листопадового повстання, на жаль, коштувала йому втрати успадкованого майна. Маєтки в місті були конфісковані, а керуючим ними став генерал граф Ян Вітт, що цікаво, син Зофії від першого шлюбу. Цар Микола I, захоплений красою парку, віддав йому розпорядження прийняти на роботу всіх садівників, які раніше працювали в ньому, і не витрачати грошей на його утримання. У 1836 році на честь дружини Миколи I – цариці Олександри Федорівни – назва фонду була змінена на Царицин сад. Потім парк було розширено за рахунок західної частини, яка отримала назву Дембінка.

З 1830-х років у парку почали з'являтися різні споруди, і він поступово втратив свій дикий, натуралістичний характер, як і передбачав Метцель. У 1841 році були побудовані Китайський павільйон та альтанка Гжибек. Через рік почалося будівництво павільйону "Флора", який зайняв місце павільйону "Рустик". У 1844 році було збудовано головний вхід до парку з неоготичними павільйонами. У цей час з парку зникли пам'ятники Костюшка та Понятовському, натомість з'явився бюст цариці Олександри. Подальші зміни відбулися після відвідин парку царем Миколою I в 1847 р. - були побудовані нові неокласичні надбрамні павільйони та павільйон на острові Анти-Цирцеї посеред верхньої ставки.

Від Школи садівництва до Академії наук України

У 1860 році парк було передано садовій школі, переведеній з Одеси до міста. На той час офіційною назвою фонду було Уманський сад Центральної школи садівництва. На околицях Зоф'ювки було закладено численні дослідні ділянки, побудовано дендрарій, помологічний сад та виноградник. Ймовірно, наприкінці XIX століття на камені в місті ставку була встановлена ​​бронзова скульптура змія, що вивергає воду з рота, відома як Зміїний фонтан.

 

З 1830-х років у парку почали з'являтися різні споруди, і він поступово втратив свій дикий, натуралістичний характер, як і передбачав Метцель. У 1841 році були побудовані Китайський павільйон та альтанка Гжибек. Через рік почалося будівництво павільйону "Флора", який зайняв місце павільйону "Рустик". У 1844 році було збудовано головний вхід до парку з неоготичними павільйонами. У цей час з парку зникли пам'ятники Костюшка та Понятовському, натомість з'явився бюст цариці Олександри. Подальші зміни відбулися після відвідин парку царем Миколою I в 1847 р. - були побудовані нові неокласичні надбрамні павільйони та павільйон на острові Анти-Цирцеї посеред верхньої ставки.

До революції Зоф'ювка перебувала у хорошому стані. Лише радянський період сприяв прогресуючій деградації закладу. 1923 року його назву було змінено на парк Третього Інтернаціоналу. У наступні роки парк перебував під зміною керівництва різних установ. 1945 року йому було присвоєно офіційну назву Зофювського державного заповідника. Потім було розроблено план загальної ревіталізації комплексу. Відновлено його скульптурний декор (усі скульптури, що знаходилися в парку до революції, знищені), оновлено малу архітектуру. Інвентаризація дерев і чагарників показала, що у парку збереглося лише 180 видів, порівняно з 377 видами, які тут до війни. Поступово було зроблено зусилля для збільшення різноманітності флори парку, і сьогодні Зоф'ювка може похвалитися більш ніж 2000 видами дерев та чагарників.

У 1955 році парк було передано Академії наук України. Його площу було збільшено до площі майже 180 га. З моменту набуття Україною незалежності Зоф'ювка має статус незалежної установи, що діє у складі Національної академії наук України. Основою його діяльності є наукова діяльність, спрямована на охорону навколишнього природного середовища. Крім того, він залишається важливою туристичною пам'яткою та пам'яткою одному з найбільших магнатів у місті.

 
May Matveevna, Владивосток
24.10.2022 в 11:02
Дуб «Дедушка» и дуб «Чемпион» в деревне Стужица привлекают туристов. Это самые старые дубы на территории Украины. Диаметр дуба "Чемпион" составляет 9,6 м, высота - 25 м, а его возраст ученые оценивают в 1300 лет.

Все комментарии

Новости